İnternet hız testi nasıl yapılır?

Hız testi yapabilmeniz için birden çok alternatif bulunmaktadır, hangisini seçtiğinizin pek bir önemi bulunmamaktadır. Öncelikle bir internet ağına bağlı olmanız gerekmektedir. Wi-fi ağı olabilir, telefonunuzun interneti olabilir. İnternet ağına bağlandıktan sonra telefonunuzdan internet tarayıcısından www.speedtest.net adresine gidiyoruz.

Continue on the web seçeğeneğini seçerek web sürümüyle devam ediyoruz.

Ortada yer alan GO butonuna bastığımızda hız testi başlıyor.

Bağlantı hızınız anlık olarak arkaplan uygulamalarınızın kullanımına göre değişiklik gösterebilir. İnternet hızınızı bağlantı türünüz de oldukça etkileyecektir. 4.5G kullanımında oldukça yüksek hızlar kullanılabilir. 4.5G kullanmak işlemcinizi daha çok ısındırır , bataryanızdan daha fazla güç tüketir şarjınız daha kısa sürede biter. GÜnlük kullanımda yüksek hız lazım değilse 4.5G’nin açılmasını tavsiye etmiyoruz. Minimum 15Mbps ve üzeri hızlar size sosyal medya ve mesajlaşma için size yeterli olacaktır. Yüksek çözünürlüklü video izlemek için en az 50Mbps ve üzeri hızlar yeterlidir.

Hız testini mobil uygulama kullanarak da yapabilirsiniz. Hem android hem apple cihazlar için uygulamaları mevcut. Geçmişte yaptığınız test sonuçlarını uygulama üzerinden görebilirsiniz.

Scroll to Top